Zlot Programistów Delphi 2022

Zlot Programistów Delphi 2022

6 – 7 października 2022 (Hotel Panorama, Mszczonów)
Zlot to miejsce, w którym teoria łączy się z praktyką

 

Programiści

To już piąta edycja Zlotu po reaktywacji imprezy w 2016 roku. Jednocześnie to pierwszy Zlot po pandemicznej przerwie (2020 i 2021).

Tegoroczny Zlot stanowi doskonałą okazję do spotkań z programistami Delphi, jak też swobodnej wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami narzędzi Embarcadero. Prelegentami podczas konferencji są eksperci Delphi zarówno z kraju, jak też z zagranicy, którzy oprócz potwierdzonej wiedzy merytorycznej (min. Embarcadero MVP) posiadają także duże doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu.

Wiedza i praktyka

2 dni, 10 wykładów, 8 wykładowców.

Wykłady będą odbywały się w ramach jednego tracku. Oprócz polskich wykładowców swoje prezentacje będzie miał także ekspert z zagranicy – Stephen Ball, posiadający tytuł Embarcadero MVP.

Podobnie jak w poprzednich latach duży nacisk zostanie położony na interaktywność prezentacji, zapewnienie swobodnej rozmowy uczestników z wykładowcami i ekspertami oraz wymianę doświadczeń.

Społeczność i integracja

Czyli chwile wytchnienia po ciężkim dniu

Czwartkowy wieczór będzie zarezerwowany na imprezę integracyjną, podczas której przy lampce wina lub piwie będzie można lepiej się poznać oraz swobodnie porozmawiać o swoich doświadczeniach z pracy z Delphi.

Wieczorne spotkanie integracyjne pozwoli uczestnikom Zlotu na odpoczynek po ciężkim dniu zajęć oraz pomoże w “naładowaniu akumulatorów” przed piątkowymi wykładami.


Dlaczego warto ?

Zobacz dlaczego warto wziąć udział w Zlocie

Zobacz jak pracują inni programiści
Skorzystaj z możliwości wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami Zlotu, poznaj różne „sztuczki” którymi posługują się eksperci w swojej pracy, w tym Stephen Ball (Embarcadero MVP).

Rozwiń swój biznes
Nawiąż nowe kontakty biznesowe: spotkaj nowych klientów i partnerów biznesowych.

Znajdź nowe inspiracje
Zobacz nad czym pracują inni programiści i dowiedz się jak rozwiązują swoje problemy. Masz do wyboru wiele wykładów – skorzystaj z okazji i wybierz te, które pomogą Ci w Twoim biznesie.

Poznaj zespół BSC Polska
Opowiedz nam o swoich doświadczeniu związanym z korzystaniem z Delphi. Dowiedz się jak nasze doświadczenie może pomóc w rozwoju firmy w której pracujesz.

Poznaj plany rozwoju Delphi
Weź udział w prezentacjach i rozmowach kuluarowych, aby poznać czego można oczekiwać od kolejnych wersji Delphi.

Skorzystaj z kąpieli termalnych
Hotel Panorama jest komfortowym hotelem z profesjonalnym zapleczem konferencyjnym oraz rekreacyjno-gastronomicznym. Jest dogodnie usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu basenowego Termy Mszczonowskie (ok 900 m).

Spędź miło czas
Spotkaj się z kolegami i koleżankami z branży, weź udział w czwartkowej imprezie integracyjnej, nawiąż nowe znajomości. Weź udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Skorzystaj z promocji
Skorzystaj ze specjalnej promocji dla uczestników Zlotu – szczegóły wkrótce 😉


Agenda zlotu

Poznaj tematy i wykładowców

6 PAŹDZIERNIKA – DZIEŃ PIERWSZY

10:00 - 11:00

Otwarcie Zlotu – Delphi 11.2 Alexandria i dalej

Podczas otwarcia Zlotu zostaną krótko omówione sprawy organizacyjne (BSC Polska). W części głównej wykładu  Stephen Ball (Embarcadero) pokaże nowości w wersji 11.2 Alexandria oraz plany rozwoju Delphi i innych narzędzi Embarcadero, wchodzących w skład portfolio rozwiązań IDERA.

Język wykładu – angielski


Stephen Ball
Embarcadero Technologies
Przez 6 lat pracował w Embarcadero, obejmując szereg stanowisk, w tym Senior Technical Pre-sales Engineera oraz Product Managera. Następnie pracował 2 lata w firmie Nokia, gdzie tworzył strategię usług IoT, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji w Telco Networks. W 2019 roku powrócił do grupy IDERA jako World Wide Pre-sales Director. Stephen jest autorem wielu opracowań technicznych związanych z Delphi i InterBase.  Jest częstym prelegentem na konferencjach dla programistów oraz autorem bloga na Embarcadero Blogs.

11:00 - 11:15

Przerwa kawowa

11:15 - 12:30

Delphi+ czyli łączenie kodu

Ostatnio nośnym tematem staje się łączenie kodu w Delphi z kodem w Pythonie. W ramach tego wykładu przyjrzymy się nieco dokładniej, na czym faktycznie polega łączenie kodu z różnych języków i kompilatorów, jakie problemy można napotkać i jak sobie z nimi radzić. Przykłady obejmować będą łączenie kodu Delphi z kodem C, C++, Go, i Python. Wyjaśnione zostanie kluczowe w tym zagadnieniu pojęcie ABI (application binary interface) i składające się na nie konwencje wywołań oraz reprezentacje danych. Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego łączenie Delphi z C jest łatwe, ale z C++ zwykle jest już trudne, oraz jak można konstruować odpowiednie biblioteki sprzęgające ze sobą kod w różnych językach.


Tomasz Tyrakowski
SOL-System
Doktor informatyki z 23-letnim doświadczeniem w programowaniu w Delphi. Zawodowo zajmuje się rozwojem systemu typu ERP i migracjami danych, jest również trenerem w szkole programowania w zakresie Pythona, SQL i analizy danych. Od lat pasjonuje się językami programowania, ich konstrukcją i możliwościami. Hobbistycznie pisuje czasami gry na urządzenia mobilne.

 

12:30 - 12:45

Przerwa kawowa

12:45 - 14:00

Proszę czekać… Trwa przygotowanie…

O tym, jak obchodzić się z użytkownikiem, by pomimo czasochłonnych operacji, ustrzec się skarg na niedziałający program, otoczenie przed siarczystą mową, a klawiaturę przed dekompozycją na 105 elementów.


Dawid Najgiebauer
Proman
Programowanie wciągnęło już w wieku ok. 7 lat i zdeterminowało dalszą drogę rozwoju i obranie zawodowej ścieżki. Poszukiwanie sposobów na optymalizacje i poprawę wydajności stało się najbardziej wciągającym zajęciem, tuż za którym idzie też chęć przekazywania wiedzy programistycznej i uczenie tej sztuki wszystkim, których również pociąga myśl, by komputer spełnił nawet najdziwniejsze własne potrzeby w sposób dokładnie taki, jaki się tylko wymarzy.

 

14:00 - 15:00

Lunch w restauracji hotelowej

15:00 - 16:15

Aplikacje wielowarstwowe + mikro-serwisy + REST

Łączenie aplikacji wielowarstwowych tworzonych w RAD Studio i mikro-serwisów jest obecnie coraz bardziej popularne. Kluczowym elementem umożliwiającym to połączenie jest architektura REST.
Podczas wykładu dowiemy się, jak dołączyć interfejsy RESTful APIs do istniejącego kodu źródłowego w Delphi/C++Builderze i jak ich zdalnie używać.

Język wykładu – angielski


Stephen Ball
Embarcadero Technologies
Przez 6 lat pracował w Embarcadero, obejmując szereg stanowisk, w tym Senior Technical Pre-sales Engineera oraz Product Managera. Następnie pracował 2 lata w firmie Nokia, gdzie tworzył strategię usług IoT, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji w Telco Networks. W 2019 roku powrócił do grupy IDERA jako World Wide Pre-sales Director. Stephen jest autorem wielu opracowań technicznych związanych z Delphi i InterBase.  Jest częstym prelegentem na konferencjach dla programistów oraz autorem bloga na Embarcadero Blogs.

16:15 - 16:30

Przerwa kawowa

16:30 - 17:45

Webhooki z poziomu Delphi na przykładzie zastosowań komunikacji przez chmurę

Podczas wykłady pokażemy:

– tworzenie własnej bramki SMS’owej – koszt SMS’a wg stawki z własnego telefonu/karty
– integrację z OneNote – szybkie tworzenie notatek
– wysyłanie maili/powiadomień z własnego konta gmail.com
– możliwość integracji z własnymi urządzeniami elektronicznymi na mikrokontrolerach


Mirosław Kardaś
Atnel
Entuzjasta programowania w Delphi. Od kilku lat przekazuje swoją pasję tworzenia aplikacji w Delphi (Pascal) oraz programowania mikrokontrolerów w języku C swoim widzom i czytelnikom. Wydał trzy książki w tym zakresie, prowadzi popularnego wideo-bloga z poradami. Pokazuje różne drogi służące do komunikacji systemów embedded z oprogramowaniem pisanym na PC i smartfony/tablety.

 

17:45 - 18:00

Przerwa kawowa

18:00 - 19:15

Rozszerzanie funkcjonalności komponentów/klas, szkoła Falenicka czy Otwocka?

Każdy programista natknął się na sytuację, gdy używając nawet najprostszego komponentu czegoś w nim mu brakuje. Małej wisienki na torcie, jednej małej metody, funkcji czy tej jednej, jedynej, tak niezbędnej małej właściwości … Ci ze szkoły Falenickiej od razu piszą nowy komponent, Ci z Otwockiej tworzą class helpery, Czy to są jedyne szkoły? Czy słyszeliście o przechwytywaczach? Jeżeli nie, to zachęcam do podejścia szkoły Zielonogórskiej ;-). Na wykładzie przedstawione zostaną podstawowe różnice między szkołami, a także praktyczne zastosowanie w (prostych) przykładach przechwytywaczy.


Marcin Moszkowicz
Geometra
Z zamiłowania programista, od zawsze związany z Delphi. Swoją przygodę z programowaniem zaczynał od Turbo Pascala przez Borland C++, aż w końcu pojawiło się Delphi. Programowanie jest od zawsze jego pasją. Prowadzi własną firmę informatyczną od 1995 roku. Korzysta z wielu języków i narzędzi. Lubi dobre wino.

 

20:00 - 00:00

Grill – Delphi & Fun

Grill w Chacie Góralskiej przy hotelu. Część społecznościowa pozwalająca na wymianę doświadczeń i poglądów. Możliwość spotkania i rozmowy w kameralnych warunkach z wykładowcami, praktykami Delphi, programistami, a także z pracownikami BSC Polska. Integracja i bliższa współpraca społeczności programistów może przyczynić się do powstania wielu innowacyjnych rozwiązań, a wzajemna inspiracja pozwoli uzyskać lub utrzymać uzyskana już przewagę biznesową na rynku.

 

7 PAŹDZIERNIKA – DZIEŃ DRUGI

10:00 - 11:15

Tworzenie aplikacji mobilnych w Delphi

Smartfony są wszędzie! Klienci oczekują, że dostarczane przez Ciebie aplikacje też tam są! Podczas wykładu dowiemy się, jak w Delphi tworzyć aplikacje na urządzenia mobilne, omówimy kilka wskazówek i „tricków” dotyczących tworzenia aplikacji mobilnych oraz zobaczymy, jak istniejący kod źródłowy można wykorzystać na innych platformach!

Język wykładu – angielski


Stephen Ball
Embarcadero Technologies
Przez 6 lat pracował w Embarcadero, obejmując szereg stanowisk, w tym Senior Technical Pre-sales Engineera oraz Product Managera. Następnie pracował 2 lata w firmie Nokia, gdzie tworzył strategię usług IoT, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji w Telco Networks. W 2019 roku powrócił do grupy IDERA jako World Wide Pre-sales Director. Stephen jest autorem wielu opracowań technicznych związanych z Delphi i InterBase.  Jest częstym prelegentem na konferencjach dla programistów oraz autorem bloga na Embarcadero Blogs.

11:15 - 11:30

Przerwa kawowa

11:30 - 12:45

Responsywne interfejsy użytkownika dla ekranów wysokiej rozdzielczości

Popularność ekranów wysokiej rozdzielczości (HDPI) i wdrożenie skalowania interfejsu użytkownika w systemie Windows wymusza na projektantach aplikacji dostosowanie własnych aplikacji do współczesnych wymagań. W jaki sposób Delphi zapewnia wsparcie dla tego procesu?

Demonstracja automatycznego skalowania i pozycjonowania standardowych kontrolek, obsługi zdarzeń związanych ze zmianą rozdzielności, obsługi wielu ekranów. Wykorzystanie komponentów ułatwiających przygotowanie i obsługę elementów graficznych przypisanych do kontrolek. Efektywne projektowanie lub uaktualnianie aplikacji tak, aby były zgodne z technologią HDPI. Przykłady dla klasycznej biblioteki VCL oraz FMX.


Zdzisław Sroczyński
Caprisoft
Pasjonat programowania od 30 lat, z Delphi od wersji 2. Projektant interakcji człowiek-komputer (human-computer interaction/HCI), badacz doświadczenia użytkownika (user experience/UX), zwolennik narzędzi wieloplatformowych z Delphi na czele. Konsultant odpowiedzialny za rozwój wielu aplikacji zgodnie z metodologią projektowania zorientowanego na użytkownika (user-centered design/UCD).

 

12:45 - 13:00

Przerwa kawowa

13:00 - 14:15

Praktycznie o DDD – czyli jak nam developerom może pomóc wiedza klienta

DDD jest podejściem, które zakłada jak najwierniejsze odwzorowanie wiedzy biznesowej w kodzie. Zobacz jak łatwo możesz uniknąć niektórych problemów technicznych i (co czasem istotniejsze) problemów w komunikacji z istotami nietechnicznymi.

Wykład ma na celu pokazać jak i dlaczego warto organizować kod wokoło pojęć z dziedziny biznesu. Uczestnikom zostaną przedstawione praktyczne przykłady różnic kodu (i struktur sql) przed i po zastosowania DDD.


Marcin Lesiński
forest-stud.io
Za młodu chciał zostać paleontologiem, dziś nie wyobraża sobie życia bez programowania. Uwielbia gromadzić wiedzę i ćwiczyć nowe umiejętności, żeby tworzyć soft jeszcze lepiej. Poza pracą gra w gry role play, czyta o kosmosie i hoduje kraba..

 

14:15 - 15:00

Lunch w restauracji hotelowej

15:00 - 15:45

Sesja kończąca i podsumowująca Zlot Programistów Delphi 2022


Zakwaterowanie

Informacje o hotelu oraz o zasadach rezerwacji noclegów.

Cena biletu na Zlot nie zawiera zakwaterowania. Zakwaterowanie na czas Zlotu uczestnicy rezerwują i opłacają sami. Sugerujemy skorzystanie z Hotelu Panorama w Mszczonowie. Hotel przygotował specjalną ofertę noclegową dla uczestników Zlotu. Przy rezerwacji noclegu do 28 września obowiązują specjalne ceny pokojów:

  • pokój jednoosobowy: 284 zł netto za dobę (299 zł netto przy rezerwacji po 28 września)
  • pokój dwuosobowy: 332 zł netto za dobę (349 zł netto przy rezerwacji po 28 września)

Rezerwacja przez telefon na hasło: Zlot Programistów.

Hotel Panorama w Mszczonowie
ul. Tarczyńska 109 a, 96-320 Mszczonów

Uczestnicy Zlotu mają zapewniony bezpłatny parking na terenie hotelu.
Wszelkie sprawy związane z zakwaterowaniem prosimy załatwiać bezpośrednio z hotelem.

Uwaga – ze względu na duże zainteresowanie noclegami nie możemy zagwarantować wszystkim uczestnikom Zlotu dostępności miejsc w Hotelu Panorama.


Istotne zasady

Regulamin i zasady uczestnictwa w Zlocie

  1. BSC Polska zastrzega sobie prawo wprowadzania zmian do agendy Zlotu. O ewentualnych zmianach można dowiedzieć się na stronie internetowej poświęconej Zlotowi.
  2. Dokonanie rejestracji udziału z Zlocie Programistów Delphi jest równoznaczne z wpisaniem na listę uczestników Zlotu i zobowiązaniem do zapłaty. Podstawą do uiszczenia należności jest faktura pro-forma, która będzie wysłana na adres e-mail podany podczas rejestracji. Termin płatności faktury 4 dni, nie później jednak niż do 4 października 2022).
  3. Niedokonanie wpłaty nie jest tożsame z rezygnacją z wzięcia udziału w Zlocie.
  4. Rezygnacja z uczestnictwa może odbyć się tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej zgodnie z następującymi warunkami:
    1. rezygnacja do 18 września 2022 włącznie – zwrot opłat w pełnej wysokości (bezkosztowe anulowanie uczestnictwa)
    2. rezygnacja po 18 września 2022 – firma zgłaszająca ponosi pełne koszty związane z udziałem w Zlocie.
  5. W ramach opłaty konferencyjnej BSC Polska zapewnia Uczestnikom przerwy kawowe pomiędzy wykładami, posiłki, udział w wieczornej imprezie integracyjnej, komplet materiałów konferencyjnych oraz możliwość uczestniczenia w wykładach.
  6. Opłata konferencyjna nie obejmuje zakwaterowania. Zakwaterowanie na czas Zlotu uczestnicy rezerwują i opłacają sami.


Kontakt

Kontakt z organizatorami Zlotu

Kontakt z działem marketingu BSC Polska

+48 22 398 22 28

zlot@bsc.com.pl