Narzędzia w wersji Community Edition

Delphi Community Edition – darmowa wersja Delphi jest w pełni funkcjonalnym środowiskiem IDE do tworzenia aplikacji iOS, Android, Windows oraz macOS (licencja wprowadza jednak ograniczenia w komercyjnym korzystaniu ze środowiska – sprawdź szczegóły). Delphi w wersji Community Edition zawiera edytora kodu oraz wydajne narzędzia do debugowania, pozwala także na łączenie się z popularnymi lokalnymi bazami danych oraz umożliwia wykorzystanie w tworzonych aplikacjach funkcjonalności Bluetooth i IoT. Pakiet zawiera wizualnego projektanta UI wspierającego tworzenie rozwiązań zgodnych z założeniami „pixel perfect” oraz zgodnych ze zróżnicowanymi specyfikacjami poszczególnych platform systemowych.

Ważne – dotyczy korzystania z wersji Community zgodnie z zapisami licencji

Chociaż oprogramowanie w wersji Community Edition jest ogólnodostępne i oferuje profesjonalne możliwości, Embarcadero, jako właściciel praw autorskich, chce mieć pewność, że użycie oprogramowania jest zgodne z zakresem umowy licencyjnej. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy firma Embarcadero odnotowała wiele przypadków korzystania z oprogramowania niezgodnie z jego licencją, co zmusiło ją do podjęcia kroków prawnych w celu ochrony swoich praw własności intelektualnej. Niewłaściwe użytkowanie oprogramowania w wersji Community Edition to poważne naruszenie prawa – wszczęcie przez Embarcadero postępowania prawnego może pociągnąć za sobą znaczne koszty w stosunku do osoby naruszającej prawo.

Embarcadero przygotowało listę przypadków, która pokazuje NIEAKCEPTOWANE użycie oprogramowania w wersji Community Edition. Licencja EULA jasno zabrania następujących zachowań.

Czytaj dalej …

Zacznij tworzenie aplikacji w Delphi CE już dzisiaj

  • Delphi Community Edition to zintegrowane środowisko programistyczne klasy Professional dostępne bezpośrednio po zainstalowaniu
  • Dostarczaj aplikacje Windows, macOS, Android oraz iOS korzystając z pojedynczej bazy kodu
  • Wizualny projektant zawarty w pakiecie korzysta z architektury Delphi VCL i FireMonkey
  • Wbudowane narzędzia do debugowania pozwalają na debugowanie aplikacji na dowolnym urządzeniu
  • Dostarczaj aplikacje łączące się z lokalnymi / wbudowanymi bazami danych
  • Setki zawartych w pakiecie komponentów pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności tworzonych aplikacji i skrócenie cyklu produkcji oprogramowania
  • Licencja przyznawana jest na okres jednego roku. Po tym okresie należy ponownie pobrać środowisko i uzyskać nową roczną licencję na korzystanie z niego.
  • Licencja powala indywidualnemu programiście na korzystanie ze środowiska do momentu osiągnięcia przez niego łącznych dochodów w danym roku kalendarzowym w wysokości $5000 (lub równowartości tej kwoty).
  • Licencja powala firmie na korzystanie ze środowiska do momentu przekroczenia przez nią skumulowanego, rocznego dochodu w wysokości $5000 (lub równowartości tej kwoty) lub posiadania zespołu programistów składającego się z więcej niż 5 programistów.

Jeśli jestem zatrudniony w firmie i osiągam tam dochody większe niż $5000 w skali roku, czy mogę korzystać z Delphi Community Edition na swój własny, prywatny użytek?

Tak. Możesz pobrać Delphi Community Edition jako indywidualny programista i używać go do tworzenia aplikacji na własny użytek lub w calach komercyjnych (musisz pamiętać, że jako indywidualny programista możesz korzystać z Delphi CE tylko do osiągnięcia przez siebie skumulowanego, rocznego dochodu nieprzekraczającego równowartość $5000.

Zobacz także odpowiedzi na inne często zadawane pytania – FAQ

Kiedy Twój biznes zacznie nabierać kształtów i zaczniesz odnosić sukcesy nie musisz szukać nowych narzędzi, uczyć się obsługi nowych środowisk IDE, ani przenosić istniejących projektów do innych narzędzi. Dalej pracuj nad projektami w jednym z komercyjnych narzędzi Embarcadero, rozbudowując swój warsztat narzędziowy o nową funkcjonalność.

Dla kogo jest wersja Delphi Community Edition?

Wersja Delphi CE jest przeznaczona głównie dla indywidualnych programistów, hobbystów, studentów uczących się nowych języków programowania, programistów rozpoczynających tworzenie międzyplatformowych aplikacji, programistów utrzymujących projekty open-source w Delphi, osób uczących się programowania w środowisku Delphi. Warunkiem jest aby osoba zaczynająca pracę z Delphi CE posiadała roczne skumulowane dochody mniejsze niż $5000 (lub równowartość tej sumy). Do tej kwoty nie wlicza się wynagrodzenia wynikającego z otrzymywania pensji na podstawie umowy o pracę.

Delphi CE to idealne rozwiązanie dla początkujących startup’ów, które rozwijają swoje produkty i kreują wizje swojego biznesu jeszcze przed zdobyciem niezbędnego kapitału!

Twórz profesjonalne aplikacje korzystając z wersji Community Edition, wiedząc iż w przyszłości będziesz mógł bezproblemowo rozpocząć tworzenie rozwiązań wspierających wiele różnych platform bez konieczności poznawania nowych narzędzi i uczenia się z nich korzystania.

Czy wersja Delphi Community Edition jest dla mnie?

Jeśli jesteś indywidualnym programistą możesz korzystać z Delphi Community Edition do tworzenia aplikacji na własny użytek lub aplikacji komercyjnych do momentu w którym Twoje roczne skumulowane dochody osiągną równowartość $5000.

Jeśli reprezentujesz firmę lub organizację która nie ma dochodu (lub uzyskała do tej pory skumulowany dochód w danym roku poniżej $5000), możesz korzystać z Delphi Community Edition. W momencie kiedy Twoja organizacja przekroczy skumulowany dochód $5000 lub Twój zespół będzie składał się z więcej niż 5 programistów, stracisz możliwość korzystania z wersji CE – aby dalej programować w Delphi musisz zakupić jedną z komercyjnych wersji środowiska (Professional, Enterprise lub Architect).

Delphi® Community Edition – pobierz teraz

Środowisko Delphi jest dostępne w wersjach Community, Professional, Enterprise oraz Architect. Różnice pomiędzy wersjami znajdują sięw zestawieniu Feature Matrix. Przejście z wersji Community do Professional pozwala między innymi na wykorzystanie większej funkcjonalności środowiska, w tym komponentów i sterowników połączeniowych z bazami danych oraz korzystanie z pełnej, nieograniczonej czasowo licencji komercyjnej.